Postup léčby Tradiční čínskou medicínou :
- Identifikace potíží - Při první návštěvě terapeut s klientem potíže, se kterými klient přichází
- Rozhovor s klientem bývá „detailnější“, protože terapeut potřebuje zjistit hlavní příčinu klientových potíží - např. zda potíže jsou vyvolány stresem, nevhodnou stravou, prací v podmínkách, které organismu škodí, či ji jinou příčinou a dále je třeba zjistit další drobnější potíže, kterými by případně klient mohl trpět, ale nepřikládal jim důleživost.
- Stanovení terapeutického záměru a konzultace s klientem o tomto postupu. O výsledku celé terapie rozhoduje psychické nastavení klienta, který by měl být , v ideálním případě, v souladu s terapeutickým záměrem.
- Terapie
Je třeba míti na zřeteli, že klient většinou přichází ve stadiu, kdy má již zřetelné potíže, které se vyvíjeli postupně a dlouhodobě. Cílem tradiční medicíny je opětovné nastolení rovnováhy v organismu, což není možné za týden ani dva. Je to dlouhodobý proces. Výsledky tohoto procesu bývají pokud ne trvalé, tak alepoň dlouhodobé a klient se cití mnohem lépe a stává se aktivním
Tradiční čínská medicína tvoří ucelený systém, který je tvořen přiměřenou fyzickou aktivitou, masážemi, dietetikou, fytoterapií a akupunkturou.
- Postup léčby a délka léčby
Je závislý na typu potíží a doby trvání potíží, fyzickém stavu klienta, věku, vnějšími podmínkami klienta – rodina, práce…, a zejména na cílu léčby.
I. Prvotní snahou a cílem terapeuta je klientovi ulevit od jeho potíží, se kterými přichází – tvz. „Symptomatická léčba“
(např. klient přichází s nadměrným pocením v noci a tupou bolestí beder – snahou je zmírnit pocení a odstranit bolesti beder). Po zmírnění či odeznění potíží léčba pokračuje dále, protože je třeba vyléčit hlavní příčinu potíží tzv. kořen
II. „Léčba kořene“ - cílem je nastolit rovnováhu organismu tak, aby byl schopen fungovat harmonicky a nevznikaly žádné dysbalance.
V této fázi se pokračuje v léčbě dále. Pravděpodobně dojde k úpravě terapie. Ale toto je individuální, protože u některého klienta se terapie vyvíjí a upravuje kontinuálně, u jiného je delší dobu setrvat u jednoho postupu a teprve poté jej měnit.
III. Klient se cítí dobře - Ideální je, pokud klient dochází pravidelně, nejméně 1x měsíčně na masáže, aby se tělo udržovalo prokrvené a vitální. Případně , aby se mohli zjistit šlachosvalové dysbalance, které jsou prvním příznakem disharmonie těla.